227k views
4 votes
You want to buy some noodles. A 9-ounce package costs $3.15. A 12-ounce package costs $4.44 A 22-ounce package costs $7.26. Which package is the best buy?

1 Answer

4 votes

Answer: A 22-ounce package costs $7.26 is best to buy

Explanation:

A 9-ounce package costs $3.15 = 35 cents an ounce

A 12-ounce package costs $4.44 = 37 cents an ounce

A 22-ounce package costs $7.26 = 33 cents an ounce making it the cheapest by ounce

User Sgmoore
by
7.3k points