100k views
2 votes
A grocery store sells a bag of 5 oranges for $2.75. What is the unit cost?

User Seanbrant
by
8.1k points

2 Answers

3 votes

⇒What is needed now is the price of a single orange. We can get that by division of the price of the overall oranges by the number of oranges.


=(2.75)/(5) \\=0.55

The answer is $0.55

User Chris Povirk
by
8.1k points
5 votes

Explanation:

if you mean how much would each cost just divide 5 from 2.75 which is equal to 27÷5=0.55

each orange would cost 0.55cent

User Emanuel Seidinger
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories