17.6k views
0 votes
4) A sealed glass container contains 1.61 moles of He gas and 2.64 moles of Ar gas. If the total pressure inside the container is 0.872 atm what is the partial pressure of He in the glass container? Keep answer with 3 decimal places

User JRoppert
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer


P_(He)=0.330\text{ }atm

Procedure

The total pressure of a mixture of gases can be defined as the sum of the pressures of each individual gas:


P_(total)=P_1+P_2+...+P_n

The partial pressure of an individual gas is equal to the total pressure multiplied by the mole fraction of that gas.


P_i=P_(total)x_i

The molar fraction of He is determined by dividng the moles of He over the total moles


x_(He)=(1.61)/((1.61+2.64))=0.3788

Finally, the total pressure of He is


P_(He)=0.872\text{ atm}(0.3788)=0.330\text{ }atm

User Vikram Shinde
by
6.4k points