Ted bought 3 notebooks and 5 folders for $27
You know that each notebook cost $4, to the cost for the notebooks he bought can be calculated as the price per notebook multiplied by the number of notebooks bought:
![3\cdot4=12](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/rvlfjpl30y95e3kvcibl453chd6reaj9rk.png)
→ He spent $12 on the three notebooks.
Let "f" represent the cost per folder, then 5f represents the cost of all folders, we know that the notebooks plus the folders cost $27, then:
![12+5f=27](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/hkcw97jmx2gkxbmys3dam2odb8vx1cfu0i.png)
From this expression, you can determine the cost of each folder, first subtract 12 from both sides of the equation:
![\begin{gathered} 12-12+5f=27-12 \\ 5f=15 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/kkjr5502i3rzm14bomh4ojdqt11vxu2a8k.png)
Now divide both sides by 5 to determine the value of "f":
![\begin{gathered} (5f)/(5)=(15)/(5) \\ f=3 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/kihvxsb5mnzyj9zpdrd4qjz3cp19jpgxvq.png)
f=3 → This means that each folder costs $3