96.3k views
3 votes
32 oz for 3.29 or 24 oz for 2.59 find the unit rate

User Crazybutch
by
5.6k points

1 Answer

6 votes

The cost of 32 oz is $3.29

So, the cost of one oz is $3.29/32

The cost one oz is $0.1028

The cost of one oz is $0.102

The cost of 24 oz is $2.59

Then, cost for one oz is $2.59/24

Cost of one oz is $0.107

Since : 0.107 > 0.102

So, the better buy is 32 oz for 3.29

Answer : the better buy is 32 oz for 3.29

User Tornskaden
by
5.6k points