96.3k views
3 votes
32 oz for 3.29 or 24 oz for 2.59 find the unit rate

User Crazybutch
by
8.4k points

1 Answer

6 votes

The cost of 32 oz is $3.29

So, the cost of one oz is $3.29/32

The cost one oz is $0.1028

The cost of one oz is $0.102

The cost of 24 oz is $2.59

Then, cost for one oz is $2.59/24

Cost of one oz is $0.107

Since : 0.107 > 0.102

So, the better buy is 32 oz for 3.29

Answer : the better buy is 32 oz for 3.29

User Tornskaden
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.