192k views
3 votes
A business purchases a line of items for resale that costs $1.32 each.  Expenses total $.65 per item.  What is the break-even price per item?

User Virgie
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

Jay, this is the solution:

Cost = $ 1.32 per unit

Expenses = $ 0.65 per unit

In consequence,

Break-even price = Cost + Expenses

Break-even price = 1.32 + 0.65

Break-even price = $ 1.97 per unit

User Juan Luis
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.