130k views
2 votes
Which is a better deal 20 oz soda bottle for $1.80 or 12 oz for $1.25

User Rufat
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

20 oz soda bottle for $1.80

Step-by-step explanation

to solve this , find the unit rate and compare

Step 1

unit rate 1


\text{unit rate=}\frac{total\text{ cost}}{N\\u\text{mber of oz}}

then

Let

total cost=$1.80

number of ounces=20

replace


\begin{gathered} \text{unit rate=}\frac{total\text{ cost}}{N\\u\text{mber of oz}} \\ \text{unit rate=}\frac{1.8\text{ dollars}}{20\text{ ounces}}=0.09\text{ dollars per oz=0.090}(dol)/(oz) \end{gathered}

Step 2

now, for option 2

Let

cost=1.25 dollars

number of ounces=12

replace


\begin{gathered} \text{unit rate=}\frac{total\text{ cost}}{N\\u\text{mber of oz}} \\ \text{unit rate=}(1.25)/(12)=0.104\text{ dollars per ounce=0.104}(dol)/(oz) \end{gathered}

the better deal is teh cheapest option,

Hence, the better deal is option one

20 oz soda bottle for $1.80

I hope this helps you

User Alden
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories