Given a circle with radius "r", the area (A) and the circumference (C) of the circle are:

To solve this question, follow the steps below.
Step 01: Use the formula of circumference to find the radius "r".
Given C = 43.96 cm, then:

Dividing both sides by 2π and using π = 3.14:

Step 02: Use the value of r to find the area.
Knowing that r = 7 cm:

Using π = 3.14:

Answer: área = 153.86 cm².