7.7k views
0 votes
Kenny wants to take his dog to obedience school. At sit and Stay School, 12 lessons cost $96. At Canine Community Center, 25 lessons cost $125. Which is the better deal?1. Find the unit rate for lessons at sit and Stay School2. Find the unit rate for lessons at Canine Community Center3. Which obedience school lessons are the better deal?

1 Answer

5 votes

Okay, here we have this:

Considering the provided information, we obtain the following:

To find the unit cost rate per lesson, let's divide the total cost by the number of lessons, then:

Unit Rate for lessons at sit and Stay School=$96/12=$8.

Unit rate for lessons at Canine Community Center=$125/25=$5

Now, we can say that the best lessons are the ones that are cheaper per unit, then the better deal is Canine Community Center.

User Dardo
by
5.3k points