Okay, here we have this:
Considering the provided information, we obtain the following:
To find the unit cost rate per lesson, let's divide the total cost by the number of lessons, then:
Unit Rate for lessons at sit and Stay School=$96/12=$8.
Unit rate for lessons at Canine Community Center=$125/25=$5
Now, we can say that the best lessons are the ones that are cheaper per unit, then the better deal is Canine Community Center.