28.9k views
2 votes
Julie is shopping at her favorite store and notices this sign on the wall. Which 2 equivalent rates in the table

Julie is shopping at her favorite store and notices this sign on the wall. Which 2 equivalent-example-1
User Dude
by
7.8k points

1 Answer

4 votes

Finding 2 equivalent rates in the table is the same as finding which product has the same unitary price for distinct amounts.

To find the price of a single product, we just divide the total price by the total amount of products you're buying. For example, the price of a hat if you take 2 hats is given by


(10)/(2)=5

It is $5, however, if you buy 3 hats instead, you're going to pay


(12)/(3)=4

$4 instead.

If you calculate and do this comparison of prices for each product, you're going to find that only belts have the same price for different amounts.


\begin{gathered} (9)/(3)=(15)/(5)=3 \\ (20)/(2)=10\\e(32)/(4)=8 \\ (15)/(1)=15\\e(25)/(2)=12.5 \end{gathered}

The answer is belts.

User Suhas Bachewar
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories