214k views
2 votes
A 3-meter roll of yellow fabric costs $4.80.what is the unit price

User Obi Wan
by
8.2k points

1 Answer

0 votes

Meters of yellow fabric = 3

cost = $4.80

To calculate the unit price, divide the cost (4.80) by the meters of fabric (3)

4.80 /3 = $1.6 per meter

Unit price = $1.6

User Daweo
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories