106k views
5 votes
Which is better to buy 5 pack for 9.98 or 7 pack for 14.14

User Alytrem
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

A person wants to buy 5 pack of something for $9.98 or 7 packs of something for $ 14.14

The problem is asking is what is the better buy (the one that costs less)

So we compare the cost per unit:

with the 5 pack we get $9.98 / 5 = $ 1.996 per unit which we round to $2.00

with the 7 pack we get $14.14 / 7 = $2.02 per unit

So, the better option is the first one (the 5 pack per $9.98) which saves us 2 cents per units.

User Barfuin
by
4.5k points