A person wants to buy 5 pack of something for $9.98 or 7 packs of something for $ 14.14
The problem is asking is what is the better buy (the one that costs less)
So we compare the cost per unit:
with the 5 pack we get $9.98 / 5 = $ 1.996 per unit which we round to $2.00
with the 7 pack we get $14.14 / 7 = $2.02 per unit
So, the better option is the first one (the 5 pack per $9.98) which saves us 2 cents per units.