189k views
2 votes
3 tacos cost $18. Complete the table to show the cost of 4,5, and 6 tacos at the same rate.If you buy t tacos for c dollars, what is the unit rate?

3 tacos cost $18. Complete the table to show the cost of 4,5, and 6 tacos at the same-example-1

1 Answer

2 votes

Unit Rate

a)

If 3 tacos cost $18, the unit rate is $18 / 3 = $6.

This is the unit price of one taco, i.e., each taco cost $6.

With that information, we can calculate the cost of any given number of tacos.

For example,

4 tacos cost 4 * $6 = $24.

5 tacos cost 5 * $6 = $30

6 tacos cost 6 * $6 = $36

b) If you buy t tacos for c dollars, the unit rate is calculated as above, dividing c by t, that is:

unit rate (cost per taco) = c/t

3 tacos cost $18. Complete the table to show the cost of 4,5, and 6 tacos at the same-example-1
User Mohammad F
by
5.2k points