Let x and y the time it takes Tanvi to do a push-up and a sit-up, respectively; thus, the system of equations is

To solve it using elimination, multiply the second equation by 18/7 and subtract the result to the first equation, as shown below

Then,

Substitute the value of y=2 into the first equation,

Thus, the answer is x=3, y=2. 3 seconds per push-up and 2 seconds per sit-up