178k views
2 votes
Hi i need help with this problem Bananas cost $2.99 per 35 ounces. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.

1 Answer

2 votes

35 bananas ounces cost $2.99.

Let x be the cost of one banana ounce. Then we have:


(x)/(1)=(2.99)/(35)=\text{ \$0.09}

User Biomehanika
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories