175k views
5 votes
$130.50 for 18 hours Part A Find the unit rate.Unit Rate = $7.25 per hour

$130.50 for 18 hours Part A Find the unit rate.Unit Rate = $7.25 per hour-example-1
User TOP KEK
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$290 per 40 hours

Step-by-step explanation:

We need to find the equivalent rate for 40 hours.

Since we know that there are $7.25 per hour, the equivalent rate for 40 hours can be calculated by multiplying 7.25 by 40 as:

$7.25 x 40 = $290

So, the answer is $290 per 40 hours.

User Pat James
by
6.0k points