6.2k views
5 votes
If Richard does 70 Joules of work while lifting a box and exerting a force of 15 N. How far did he lift the box?

User Sarke
by
6.4k points

1 Answer

3 votes

\begin{gathered} W=70J \\ F=15N \\ d=\text{?} \\ W=Fd \\ \text{Solving d } \\ d=(W)/(F)=(70J)/(15N)=4.67m \\ d=4.67\text{ m} \\ The\text{ distance He moved the box is 4.67m} \\ \\ \text{Question 2)} \\ False,\text{ in p}\operatorname{erf}ect\text{ conditions the efficiency will be 100\% not greater } \end{gathered}

User Carlos Toledo
by
7.0k points