199k views
4 votes
For a project, Cindi purchased glitter for $2.90. If the sales tax rate is 6.25%, how much is the sales tax for the glitter in dollars and cents?A. $18.13 B. $0.18 C. $3.35 D. $9.15

User Wladimiro
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Given:

Cost price, CP=$2.90.

Sales tax rate, S=6.25%.

The sales tax T can be found as,


\begin{gathered} T=(S)/(100)* CP \\ =(6.25)/(100)*2.9 \\ =0.18 \end{gathered}

Therefore, the sales tax of the glitter is $0.18.

Hence, option B is correct.

User Jeff Dickey
by
6.3k points