201k views
4 votes
find the unit price A) $3.19 170g (6oz)B) $3.12 170g (6oz)C) $5.49 170g (6oz)give the answer cents per unit size and round to the nearest hundredth what is better deal

1 Answer

4 votes

Given

find the unit price

A) $3.19 170g (6oz)

B) $3.12 170g (6oz)

C) $5.49 170g (6oz)

give the answer cents per unit size and round to the nearest hundredth, what is better deal​

Solution

part a


\begin{gathered} \text{ \$ 3.19} \\ 100\text{cent = \$1} \\ \text{ \$3.19=319cent} \\ (319)/(170)=1.88\text{ cent per unit} \end{gathered}

Part b


\begin{gathered} \text{ \$3.12=312cent} \\ (312)/(170)=1.84\text{ cent per unit} \end{gathered}

Part C


\begin{gathered} \text{ \$ 5.49=519cent} \\ (519)/(170)=3.23\text{cent per unit} \end{gathered}

The best deal is the least amount per unit

which is Option B

The final answer


undefined

User Mgutz
by
7.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories