128k views
0 votes
A corn vendor at a farmer's makert was selling a bag of 8ears of corn for 2.56 Another Vendor was selling a bag of 12 for 4.32 Which bag is the better deal?

User ZMan
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

For both vendors, we need to obtain the price for an ear of corn to determine which bag is a better deal.

For the first vendor, we can obtain the cost of an ear of corn by dividing the price by the ears of corn, as follows:


\begin{gathered} (2.56)/(8)=0.32 \\ 0.32\text{ per ear of corn} \end{gathered}

As for the second vendor, we need to do exactly the same calculation:


\begin{gathered} (4.32)/(12)=0.36 \\ 0.36\text{ per ear of corn} \end{gathered}

Therefore, the better deal is the bag being sold by the first vendor

User Ymotov
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.