93.6k views
3 votes
1. Car traveling at 34.6m/s has an acceleration of -3.4m/s². What is the car'svelocity after 3s?#1

1. Car traveling at 34.6m/s has an acceleration of -3.4m/s². What is the car'svelocity-example-1

1 Answer

3 votes

We have the next data

vi=initial velocity=34.6 m/s

a=acceleration=-3.5 m/s^2

t=time=3s

we need to find the final velocity (vf)

We will use the next formula


a=(vf-vi)/(t)

then we substitute the data


-3.4=(vf-34.6)/(3)

then we isolate the vf


vf=-3.4(3)+34.6
vf=-10.2+34.6


vf=24.4\text{ m/s}

the velocity of the car after 3 seconds is 24.4 m/s

User HumeNi
by
6.7k points