121k views
4 votes
A grocer wants to mix two kinds of candy. One kind sells for $1.20 per pound, and the other sells for $2.00 per pound.He wants to mix a total of 26 pounds and sell it for $1.65 per pound. How many pounds of each kind should he use inthe new mix? (Round off the answers to the nearest hundredth.)

User Chardy
by
8.4k points

1 Answer

3 votes

We will call the amount of each candy as X and Y.

Candy X sells for $1.20 per pound.

Candy Y sells for $2.00 per pound.

The total mix weights 26 pounds, so we can write:


X+Y=26

Then, the final price of the mix will be 26 pounds * 1.65 $/pound = $42.9. This final price is equal to the sum of X by its price and Y by its price:


\begin{gathered} 1.20\cdot X+2.00\cdot Y=1.65\cdot26 \\ 1.20X+2.00Y=42.9 \end{gathered}

Now we have a system of equations with two unknowns.

We can replace X in the second equation knowing that:


X=26-Y
\begin{gathered} 1.20\cdot(26-Y)+2Y=42.9 \\ 31.2-1.2Y+2Y=42.9 \\ -1.2Y+2Y=42.9-31.2 \\ 0.8Y=11.7 \\ Y=(11.7)/(0.8) \\ Y=14.625 \end{gathered}

With the value of Y, we can calculate X as:


X=26-Y=26-14.625=11.375

Answer:

The amount of the $1.20 candy is 11.38 pounds and the amount of the $2 candy is 14.62 pounds.

User Psycho
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories