Answer:
The y-component of the woman's velocity = 10.68m/s
Step-by-step explanation:
The velocity, v = 12.74 m/s
Angle, θ = 57°
The diagram illustrating showing the velocity and its y component is shown below
From the diagram shown above:

The y-component of the woman's velocity = 10.68m/s