166k views
2 votes
Eric goes to the grocery store to buy apples so that he can bake an apple pie He can buy 2 apples for $1.50 or 6 applesfor $4.50

User Kim Kern
by
8.2k points

1 Answer

3 votes

We were told that he can buy 2 apples for $1.5, it means that the cost per apple is

1.5/2 = $0.75 per apple

For the second option, He can buy 6 apples for $4.50. It means that the cost per apple is

4.5/6 = $0.75

The cost per apple is the same for both options

User NullPointer
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.