99.7k views
4 votes
Sonya paid $8.25 for three pounds of fresh fish last week. This week, she paid $1.20 more for the same purchase. What is the price per pound this week?

User Zebs
by
8.3k points

1 Answer

5 votes

She paid $8.25 for 3 pounds of fresh fish the previous week. This week she paid $1.20 more for the same purchase. The price per pound this week can be calculated below


\begin{gathered} previuos\text{ w}eek\text{ price = \$8.25} \\ \text{This w}eek\text{ price = 1.20+8,25 =\$9.45 } \\ \text{Therefore, per pound can be computed as follows} \\ 3\text{ pounds = \$9.45} \\ 1\text{ pound = ? } \\ \text{cross multiply} \\ \text{price per pound = }(9.45)/(3) \\ \text{price per pound=}3.15\text{ dollars per pound} \end{gathered}

User Maasg
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories