53.4k views
1 vote
The speed of sound in air is 340 m/s. What is the wavelength of a soundwave that has a frequency of 903 Hz?

1 Answer

3 votes

ANSWER:

0.38 meters.

Explanation:

Given:

The speed of sound in air (v) = 340 m/s

Frequency (f) = 903 Hz

We calculate the wavelength using the following formula:


\begin{gathered} \lambda=(v)/(f) \\ \\ \text{ We replacing:} \\ \\ \lambda=(340)/(903) \\ \\ \lambda=0.37652\cong0.38\text{ m} \end{gathered}

The wavelength is equal to 0.38 meters.

User Matt Klepeis
by
7.0k points