Given:
Total distance = 60 km
Upstream time = 5 hours
Downstream time = 3 hours
Find-:
The rate of boat in still water.
Explanation-:
Let
The speed of the boat in still water is"x"
The speed of the water is "y"
For upstream ( Against the current )
Speed of boat is:


Use the formula:

For upstream speed is:

For downstream,


Use the formula of distance

From eq(2) put the value of "y" in eq(1) then the value is:


The rate of the boat in still water is 16 km/hour