We know that 15 baseball costs $9.
We have to divide to find the unit cost.
![(9)/(15)=0.6](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/rei2x6cphqtdy5cz6bx3axi76o1ikyxbnw.png)
Each baseball card cost 60 cents.
So, for 30 cards, it would cost
![\begin{gathered} 0.6\cdot30=18 \\ 0.6\cdot12=7.2 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/jgqp63j7z3i0c7ynowihcxckvkr1w56mfm.png)
Hence, 30 baseball cards cost $18, at the same unit price. And 12 baseball cards would cost $7.20.
Observe that to get the answers, we just had to multiply the number of cards by the unit price.
There's no need for a table or a number double line because they are used when the amount of data is big enough. It is better to keep it simple.