220k views
3 votes
5 lb of apples cost $8.20. How much is it for 1 lb?

User Vadimchin
by
5.2k points

1 Answer

2 votes

\begin{gathered} \text{If 5 lb costs \$8.20 then } \\ 1Lb=(8.20)/(5Lb)\text{ }=1.64 \\ \text{ 1Lb costs \$}1.64 \end{gathered}

User Sasha Pachev
by
5.3k points