Given,
The force applied by Tory, F=60 N
Mechanical advantage after adding the second pulley, MA=2
As Tory applies 60 N of force when there is only one pulley, the weight of the ball is 60 N.
Thus the output force is 60 N.
The mechanical advantage is given by,
![MA=\frac{\text{output force}}{input\text{ force}}]()
On substituting the known values,
![\begin{gathered} 2=\frac{60}{\text{input force}} \\ \Rightarrow input\text{ force}=(60)/(2) \\ =30\text{ N} \end{gathered}]()
Thus the minimum input force tory need to apply is 30 N