7.0k views
1 vote
If 1/3 pound of pecans cost $2.25 what is the cost per pound for pecans​

User Godlygeek
by
8.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$6.75 Per pound

Explanation:

2.25 = 1/3

2.25 + 2.25 = 2/3

2.25 + 2.25 + 2.25 = 6.75 / 3/3

User Itx
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories