196k views
3 votes
If four pounds of jelly beans costs $6.82, how much would 2 Ibs cost?

1 Answer

6 votes

Four pounds of jelly beans: $6.82

First, calculate the cost of 1 lb by dividing the price by the number of pounds:

6.82 / 4 = $1.705 per pound

Now, multiply by 2:

1.705 x 2 = $3.41

User MaximeKan
by
7.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories