113k views
4 votes
If we consider only the cost of gasoline, how much does it cost ( in dollars) to drive each mile ? Round to the nearest cent.

If we consider only the cost of gasoline, how much does it cost ( in dollars) to drive-example-1

1 Answer

2 votes

Given:

The cost of gasoline, c=$2.20/gallon.

The car gets x=26 miles per gallon.

The cost to drive each mile if gasoline costs $2.20/gallon is


\begin{gathered} T=(c)/(x) \\ =\frac{\frac{2.20\text{ dollars}}{1\text{ gallon}}}{\frac{26\text{ miles}}{1\text{ gallon}}} \\ =\frac{2.20\text{ dollars}}{1\text{ gallon}}*\frac{1\text{ gallon}}{26\text{ miles}} \\ =0.08 \end{gathered}

Therefore, the two fractions for obtaining the solution is,


\begin{gathered} \frac{2.20\text{ dollars}}{1\text{ gallon}} \\ \frac{1\text{ gallon}}{26\text{ miles}} \end{gathered}

The cost in dollars to drive each mile is $0.08 per mile (rounded to nearest cent).

User Udondan
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories