183k views
5 votes
Jeff has 45 pounds of organic apples. He earns $4.50 for every 3/4of a pound of organicapples he sells. How much money will Jeff receive if he sells all his organic apples?

1 Answer

2 votes

Given data:

The total weight of the apples Jeff have W=45 pounds.

The amount Jeff earned for every 3/4 pound of apple is A=$4.50.

The expression for the given statement is,


\begin{gathered} (3)/(4)\text{ pound =\$4.50} \\ 1\text{ pound =\$6} \end{gathered}

Multiple the above expression by 45 on both sides.


\begin{gathered} 45(\text{ 1 pound)=45(\$6)} \\ 45\text{ pounds =\$270} \end{gathered}

Thus, the amount Jeff earned is $270.

User Will Sumekar
by
5.3k points