We know that 5 lbs of apples cost $2.99
To know how much do 3 lbs of apple cost, you can use cross multiplication
If 5 lbs cost $2.99
Then 3 lbs cost $x
The proportion between the price and the number of apples is the same, you have to calculate it as:
![\begin{gathered} (2.99)/(5)=(x)/(3) \\ ((2.99)/(5))\cdot3=x \\ x=1.794 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/iscesg1j8xwalq0szxxsyknrjf16y7hrjj.png)
3 lbs of apples cost $1.79