63.7k views
1 vote
Brenda had $23 to spend on two notebooks. After buying them she had $19. How much did each notebook cost

1 Answer

2 votes

\begin{gathered} \text{She spend \$23-\$19=\$4 in the two notebooks, so each notebook cost} \\ (4)/(2)=2\text{ dollars.} \\ \\ \text{ Each notebook cost \$2} \end{gathered}

User Joseph Ireland
by
5.9k points