45.0k views
1 vote
A hover board is moving at 6 m/s . If it slows down at a rate of -3 m/s per second, how long is the board in the air before coming to rest? Round to 4 decimal places if necessary

User Bunyk
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Step-by-step explanation

a uniformly accelerated motion is the one in which the acceleration of the particle throughout the motion is uniform,to fidn the time take we can use the formula:


\begin{gathered} t=(v_f-v_1)/(a) \\ where \\ v_f\text{ is the final velocity} \\ v_{i\text{ }}\text{ is the initail velocity} \\ a\text{ is the acceleration, so} \end{gathered}

Step 1

a)Let


\begin{gathered} v_i=6\text{ }(m)/(s) \\ v_f=0(\text{ rest\rparen} \\ a=-3(m)/(s^2) \end{gathered}

b) now, replace


\begin{gathered} t=(v_(f)-v_(1))/(a) \\ t=(0-(-6(m)/(s)))/(3(m)/(s)) \\ t=2\text{ seconds} \end{gathered}

therefore, the answer is 2 seconds

I

User John Hoerr
by
6.9k points