21.4k views
4 votes
The school store is running a promotion on school supplies. Different supplies are placed on two shelves.• You can purchase 3 items from shelf A and 2 from shelf B for $26, or• You can purchase 2 items from shelf A and 5 from shelf 8 for $32.Let z represent the cost of an item from shelf A and let y represent the cost of an item from shelf B. Write and solve asystem of equations to find the cost of items from shelf A and shelf B. Show your work and thinking!

User Yosh
by
8.4k points

1 Answer

3 votes

We define the following notation:

• z = cost of an item from shelf A,

,

• y = cost of an item from shelf B.

From the statement, we know that:

• 3 items from shelf A and 2 from shelf B cost $26, so we have:


3z+2y=26,

• 2 items from shelf A and 5 from shelf B for $32, so we have:


2z+5y=32.

We have the following system of equations:


\begin{gathered} 3z+2y=26, \\ 2z+5y=32. \end{gathered}

1) To solve this system, we multiply the first equation by 2 and the second equation by 3:


\begin{gathered} 2\cdot(3z+2y)=2\cdot26\rightarrow6z+4y=52, \\ 3\cdot(2z+5y)=3\cdot32\rightarrow6z+15y=96. \end{gathered}

2) We subtract equation 1 to equation 2, and then we solve for y:


\begin{gathered} (6z+15y)-(6z+4y)=96-52, \\ 11y=44, \\ y=(44)/(11)=4. \end{gathered}

We found that y = 4.

3) We replace the value y = 4 in the first equation, and then we solve for z:


\begin{gathered} 3z+2\cdot4=26, \\ 3z+8=26, \\ 3z=26-8, \\ 3z=18, \\ z=(18)/(3)=6. \end{gathered}

Answer

The cost of the items are:

• z = 6, for items from shelf A,

,

• y = 4, for items from shelf B.

User BinaryGuy
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories