213k views
1 vote
A 21 oz bottle of dish soap sells for $8.47. A 25 oz bottle of dish soap sells for $9.78.(round all answers to four decimal places)The unit price of the 21 oz bottle is $ per ozThe unit price of the 25 oz bottle is $ per ozWhich of the two is a better deal?

User Hemlock
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

To find the unit prices, divide the price by the number of ounces, this way:

For the 21oz bottle that costs $8.47:


(8.47)/(21)=0.4033

The unit price is $0.40 per oz

For the 25oz bottle that cost $9.78:


(9.78)/(25)=0.3912

The unit price is $0.39 per oz.

It means that the 25oz bottle is a better deal because it has a lower unit price.

User Grrigore
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories