36.7k views
1 vote
Find the unit price in cents per diaper for each of the brands shown below. Round to the nearest tenth of a cent.Brand A: 36 Diapers, $ 11.99 ? : ¢ per diaper Brand B: 50 Diapers, $11.49? : ¢ per diaper Note: Rounding to the nearest tenth of a cent is the same as rounding to the nearest thousandth of a dollar.Which is the better buy?

Find the unit price in cents per diaper for each of the brands shown below. Round-example-1

1 Answer

4 votes

It is required that you find the unit price in cents per diaper.

To do this, convert the prices in dollars to cents by multiplying by 100.


\begin{gathered} \$11.99=11.99*100\text{ cents} \\ =1199¢ \end{gathered}
\begin{gathered} \$11.49=11.49*100\text{ cents} \\ =1149¢ \end{gathered}

Next, divide the respective prices in cents by the corresponding number of diapers:

For brand A:


(1199)/(36)\approx33.3¢\text{ per diaper}

For brand B:


(1149)/(50)=22.98\approx23.0¢\text{ per diaper}

Next, notice that Brand B has a lower unit price. Hence, it is the better buy.

Brand B is the better buy,

User PCK
by
5.2k points