16.5k views
4 votes
A room is measured to be 10.0m long, 5.6m wide and 155 m high.What is the volume of the room?What is the mass in kilograms of smoke inside the room if it’s density is 1.506kg/m^3?

1 Answer

4 votes

The rule of the volume of the solid shaped a rectangular solid is


V=L* W* H

L is the length

W is the width

H is the height

Since the dimensions of the room are

10 m long

5.6 m wide

155 m high

Then

L = 10

W = 5.6

H = 155

Substitute them in the rule above


\begin{gathered} V=10*5.6*155 \\ V=8680m^3 \end{gathered}

The volume of the room is 8680 cubic meters

The rule of the mass is


m=d* V

m is the mass

d is the density

V is the volume

Since the density is 1.506 kg/m^3

Then d = 1.506

Since the volume is 8680 m^3

Then


\begin{gathered} m=1.506*8680 \\ m=13072.08\operatorname{kg} \end{gathered}

The mass of the smoke inside the room is 13072.08 kg

User Steg Verner
by
7.4k points