40.7k views
0 votes
Onions are on sale at four different grocery stores. Which store offers thelowest unit rate for onions, in dollars per pound?$3.20• Farm Fresh:4 pounds• Mother Nature:1 pound$1.70• Hobson's:2 pounds• Veggie Delight: $0.70/poundO A. Farm FreshOB, Veggie DelightOC. Mother NatureD. Hobson's

Onions are on sale at four different grocery stores. Which store offers thelowest-example-1

1 Answer

4 votes

T determine which store offers the lowest unit rate for onions ($/pound) you have to express calculate the price per pound for each grocery store and then compere the results.

To calculate the price per pound you can use corss multiplication

Farm Fresh

4pounds _____$3.20

1pound____$x


\begin{gathered} (3.20)/(4)=(x)/(1) \\ x=(3.20)/(4) \\ x=0.80 \end{gathered}

The onions cost $0.80 per pound

Mother nature

1/3pound ____$1/4

1pound____$x


\begin{gathered} ((1)/(3))/((1)/(4))=(x)/(1) \\ x=(1)/(3)\cdot(4)/(1) \\ x=(4)/(3)\cong1.33 \end{gathered}

The onions cost $1.33 per pound

Hobson's

2pounds_____$1.70

1pound____$x


\begin{gathered} (1.70)/(2)=(x)/(1) \\ x=(1.70)/(2) \\ x=0.82 \end{gathered}

The onions cost $0.82 per pound

Veggie Delight

$0.70 per pound

User Parikshit
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.