168k views
1 vote
A company discovers that to produce x=700 new electronic parts, it will cost y=$61100. To produce 620 new electronic parts, it will cost $54460

A company discovers that to produce x=700 new electronic parts, it will cost y=$61100. To-example-1
User Cristal
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The cost increases at a rate of $83 per item.

Explanation:

Given two points, use the following to determine the equation:


m=(y_2-y_1)/(x_2-x_1)

Given the points (700,61100) and (620, 54460), substitute and compute for the slope:


\begin{gathered} m=(61100-54460)/(700-620) \\ m=\frac{}{}83 \end{gathered}

The cost increases at a rate of $83 per item.

User Sadljkfhalskdjfh
by
6.3k points