111k views
0 votes
If 5 pounds of apples cost 5.50,then what is the cost of 1 pound of apples

1 Answer

4 votes

The cost of 1 pound of apple is 1.10

Here, we want to calculate the cost of 1 pound of apples given the cost of 5 pounds

From the question;

5 pounds = 5.5

1 pound = x

Thus, we have that;


\begin{gathered} 5\text{ }*\text{ x = 1 }*\text{ 5.5} \\ \\ 5x\text{ = 5.5} \\ \\ x\text{ = }(5.5)/(5) \\ \\ x\text{ = 1.1} \end{gathered}

User Chinh Nguyen Van
by
5.7k points