24.5k views
5 votes
Kevin went for a drive in his new car. He drove for 377.6 miles at a speed of 59 miles per hour. For how many hours did he drive ?

1 Answer

3 votes

We know that the average speed (v) can be calculated as the quotient between the distance D and the time t.

As v = 59 mi/h and D = 377.6 mi., we can calculate the time as:


v=(D)/(t)\longrightarrow t=(D)/(v)=\frac{377.6\text{ mi}}{59\text{ mi/h}}=6.4\text{ h}

Answer: he drove for 6.4 hours.

User Onkar
by
6.9k points