ANSWER
![V=7179.09\operatorname{mm}]()
Step-by-step explanation
We are given the height of the cone as 19 mm and the diameter of its base as 38 mm.
The volume of a cone is given as:

where r =radius; h = height
The diameter of a circle (the base of a cone) is twice the radius. Therefore:
![\begin{gathered} D=2r \\ r=(D)/(2) \\ r=(38)/(2) \\ r=19\operatorname{mm} \end{gathered}]()
Therefore, the volume of the cone is:
![\begin{gathered} V=(1)/(3)\cdot3.14\cdot19^2\cdot19 \\ V=7179.09\operatorname{mm}^3 \end{gathered}]()