84.4k views
2 votes
Find each unit price and decide which is the better buy. Assume that we are comparing sizes of the same breadFrozen orange juice $1.51 for 14 ounces $0.51 for 4 ounces Find the unit price if a frozen orange juice which cost $1.51 for 14 ounces

Find each unit price and decide which is the better buy. Assume that we are comparing-example-1
User Legami
by
7.6k points

1 Answer

6 votes
Answer:

Unit price of a frozen orange juice which costs $1.51 for 14 ounces = $0.108 per ounce

Unit price of a frozen orange juice which costs $0.51 for 4 ounces = $0.128

The better buy is the frozen orange juice which costs $1.51 for 14 ounces

Option B

Explanations:

Cost of 14 ounces of orange juice = $1.51

Cost od 4 ounces of orange juice = $0.51

Unit price of a frozen orange juice which costs $1.51 for 14 ounces

Unit price = $1.51 / 14

Unit price of a frozen orange juice which costs $1.51 for 14 ounces = $0.108 per ounce

Unit price of a frozen orange juice which costs $0.51 for 4 ounces

Unit price = $0.51 / 4

Unit price of a frozen orange juice which costs $0.51 for 4 ounces = $0.128

The better buy is the one with the lower unit price

Since the frozen orange juice which costs $1.51 for 14 ounces has the lower unit price, it is the better buy

User Gal Bracha
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories