139k views
2 votes
If 200 copies are made for $6.00, then what is the unit rate price per copy? How much will 150 copies cost?

User Obecalp
by
7.6k points

1 Answer

6 votes

To calculate the unit race price per copy, we can divide $6.00 by 200 copies:


(6)/(200)=0.03\text{ usd}

Each copy cost $0.03, to determine how much will cost 150 copies, we have to multiply the unit rate price by 150:


0.03\cdot150=4.5\text{ usd}

150 copies will cost $4.5

User Twalberg
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories