34.0k views
3 votes
14 08.08LCChoose the brand of chips with the lowest price per ounce.Brand A 20 ounces for $2.50Brand 6 32 ounces for $3.25 (1 point)O Brand ABrandBoth brands have the same price per ounce.Not enough information is given

User Julesbou
by
6.0k points

1 Answer

2 votes

Brand 6

1) In this problem, we need to find the unit rate. So let's do it and then compare for both brands

2) Brand A


\begin{gathered} 20oz----2.5 \\ 1oz-----x \\ 20x=2.5 \\ (20x)/(20)=(2.5)/(20) \\ x=\$0.125 \end{gathered}

So for Brand A, 1 oz is approximately 13 cents ( rounding up to the nearest hundredth)

3) Brand 6

We can write out another proportion:


\begin{gathered} 32oz----3.25 \\ 1oz----y \\ 32y=3.25 \\ (32y)/(32)=(3.25)/(32) \\ y=\$0.101 \end{gathered}

So brand 6, 1 oz is approximately 10 cents.

User Anthony Leach
by
6.1k points