Answer:
q = 40.3 microCoulombs
Step-by-step explanation:
The force of attraction between two charges is given by the formula:

The force of attraction. F = 56.46 N
The separation, r = 50.91 cm
r = 50.91/100
r = 0.5091 m
The electrostatic constant is:

Solve for the magnitude of charge q
